Lunchmeny 26 maj – 1 juni

maj 26, 2026 | Lunchmeny

Trädgårdslunch | Rosendals Trädgård
I slutet av maj är Djurgården som allra finast, så passa på att njuta av lunchen utomhus om vädret tillåter! Den här veckan möter kålpannkakan svamp från Mushu, ämnesgurka och gochujang, med svensk soya och gröna blad. Det finns också kallskuren fläskkarré med färskpotatissallad, kapris, dijon och dill, samt rostad morotssoppa med chermoulayoghurt.

  • Kålpannkaka, svamp från Mushu, ämnesgurka, gochujang, svensk soya & gröna blad
  • Kallskuren fläskkarré, färskpotatissallad, kapris, dijon & dill
  • Rostad morotssoppa med chermoulayoghurt
  • Barnpasta med tomatsås & parmesan

Bröd från vårt vedugnsbageri ingår till maten.

Fråga oss gärna om allergier! Med reservation för ev. förändringar i menyn.

  • Observera att vi inte tar emot bordsbokningar för lunch i Trädgårdskaféet.
  • Vi har öl- och vinrättigheter för Trädgårdskaféets lokaler och uteservering. I fruktträdgården får man inte dricka alkohol.

På Rosendals Trädgård brinner vi för det äkta mathantverket och arbetar med de bästa råvarorna från KRAV-gårdar och ekologisk odling. Rosendals Trädgårdskafé är KRAV-certifierat nivå Brons.

Krav
LUNCHMENY 19 – 25 MAJ

LUNCHMENY 19 – 25 MAJ

Att våren är här syns på menyn... Kikärtspannkaka med tomater, vårgrönt och tillbehör jämte rostat...

läs mer
Lunchmeny 12–18 maj

Lunchmeny 12–18 maj

Den här veckan möter Gotländsk grön sparris och gröna ärtor roslagspasta i en citronsås med...

läs mer

Pin It on Pinterest

Share This